Správa sítí Správa sítí

Správa sítí

Komplexní správa výpočetní techniky
a informačních systémů
Dovědět se více

Správa sítí

Komplexní správa výpočetní techniky
a informačních systémů
Dovědět se více

Bezpečná škola

Úvodem

Bezpečná škola v našem pojetí znamená špičkově zabezpečenou počítačovou síť, a to jak ve smyslu útoků z venku, tak ve smyslu ochrany uživatelů (žáků) před škodlivým obsahem na internetu, dále pak v instalaci přístupového a docházkového systému, který umožní kontrolovat, kdo je v daný okamžik v budově, což jistě ocení rodiče, kteří v jednoduché internetové aplikaci mají možnost sledovat, kdy jejich děti přišly a hlavně kdy odešly ze školy. Mimo to doporučujeme zabezpečit všechny vstupy do objektu kamerovým systémem, a to hlavně pro případ, kdy by se do budovy pokusil proniknout někdo cizí. Z pohledu ztrát a krádeží věcí se nám také osvědčilo monitorovat kamerou i prostory, kde si žáci odkládají své věci. Rozhodně ale nedoporučujeme instalovat kamery například do tříd nebo na všechny chodby. To považujeme za velký zásah do soukromí žáků.

Zabezpečení počítačů

Počítačová bezpečnost je v dnešní době rychlého rozvoje internetu jednou z priorit celého IT oboru. Bezpečnost ve školách je ještě mnohem důležitější, protože škola má za úkol vychovávat své žáky. Určitě není žádoucí, aby si studenti ve škole prohlíželi např. pornografii nebo stahovali nelegálně software. K zajištění bezpečnosti existuje celá řada bezplatných (open source) řešení, se kterými máme hodně zkušeností, ale po čase jsme dospěli k závěru, že za kvalitní bezpečnost je dobré si něco málo připlatit. 

Naše firma využívá produkty americké společnosti FortiNet, konkrétně jejich firewally FortiGate. Firewall Vám vybereme, nakonfigurujeme a zaškolíme správce sítě, aby si mohl zařízení spravovat sám. Je to totiž velice jednoduché a intuitivní.

 

Na vlastní stanice doporučujeme instalovat antivirový software společnosti AVG, který patří mezi světovou špičku a navíc má pro školství velmi příznivé ceny. Software Vám nejen dodáme, ale pomůžeme s jeho nasazením, včetně centrální správy. Pokud se Vám pak objeví na síti zavirovaný počítač nebo se nějaký počítač přestane aktualizovat, uvidíte to v přehledné administrátorské aplikaci.

Přístupový systém

Na trhu existuje velké množství docházkových a přístupových systémů. Většinou ale nejsou úplně vhodné do školního prostředí. Základní funkci splní všechny. Pustí do objektu jen ty osoby, které tam pustit má a poskytne přehled o průchodech. My však nabízíme více. Docházkový systém napojený na Bakaláře, který bude třídní učitelé informovat o pozdních příchodech a umožní rodičům přímo ve webové aplikaci Bakalářů sledovat průchody žáků. Navíc je systém levnější než velké komerční systémy. 

Kamerový systém

Kamerové systémy jsou celkem běžné, a není úplně důležité, jaký vyberete. Jde o to zvolit vhodný poměr cena/kvalita. Máme zkušenosti se systémy, které nahrávají na počítač nebo server, případně i s hardwarovými rekordéry. Také máme v sortimentu výkonné infra reflektory pro záznam v noci.